دکتر علیرضا ایرانبخش؛ رئیس انجمن کشت سلول و بافت گیاهی ایران از دفتر انجمن کشت سلول و بافت استان یزد واقع در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر بازدید کرد.
دکتر ایرانبخش در جریان این بازديد طی مصاحبه به روابط عمومی واحد اشکذر گفت: انجمن کشت سلول و بافت ایران پا به عرصه ظهور در حوزه علمی و تکنیکال گذاشته و به عنوان یک انجمن کاملاً تخصصی؛ گرید A از وزارت علوم را کسب کرده و در سراسر استان ها و چند شهر خارج از کشور در اروپا و آمریکا و کانادا دفاتر مربوط به خودش را دارد. این انجمن اهداف مختلفی را تعقیب می کند، از جمله ترویج و توسعه علم در میان افراد علاقه مند.
بحث دوم در واقع تجاری سازی و کارآفرینی است که فارغ التحصیلان و دانش آموختگانی که تخصص های مرتبط را دارند در این حوزه وارد می شوند و سومین نکته ای که ما دنبال می کنیم جدا از بحث تجاری سازی و اقتصادی کردن؛ بحث روش و تکنیک هاتیک که بخشی از بیوتکنولوژی مطرح می شود حل مسائل و مشکلاتی است که یکی از کارکردهای عظیم آن در سطح جهانی را شما می توانید بحث تولید واکسن های مربوط به پاندمی کورونا ببینید در بحث کووید 19 که واقعاً جهان زمین گیر شده بود و زیست شناسی در این حوزه خاص، خودش به داد نوع بشر رسید و طبیعتاً توانست تا حدی مدیریت کند. رئیس انجمن کشت سلول و بافت گیاهی ایران افزود: ما اهداف مختلفی را دنبال می کنیم از جمله توانمندسازی افراد، آموزش مستمر و به روز و آشنا شدن دوستان با جنبه های مختلف حوزه بیوتکنولوژی که از آن بهره ببرند. بخش دوم پاسخ به مشکلات و معضلات و بحث مسأله محور بودن این جلوه و تجلی از علم است که فکر می کنم کارکردهای خیلی خوبی داشته. یک بخش هم کارآفرینی و بکارگیری متخصص ها و دانش آموخته هاست.
که در این حوزه هم داریم کار می کنیم ولی در مجموع توسعه و ترویج، توانمندسازی افراد و بالا بردن سطح بهره وری یکی از اهداف اصلی است.
سرپرست اداره کل امور پژوهشی و پروژه‌ های تحصیلات تکمیلی معاونت علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: ما در حوزه های مختلف کار می کنیم بیوتکنولوژی گیاهی، بیوتکنولوژی جانوری و بیوتکنولوژی پزشکی که بیشتر در بحث انسانی مد نظر است. در حوزه های مختلفی وارد شدیم، در حوزه بیوتکنولوژی پزشکی خانم دکتر اسلامی در این بحث کشت سلول دارند کار لازم انجام می دهند.
در مباحث بعدی در حوزه دامپزشکی بحث دامپزشکی شخصی را داریم دنبال می کنیم و فکر می کنم در مجموع کشت سلول و بافت بتواند هم ارزش افزوده یک سری از تولیدات علمی را بالا ببرد و هم بتواند فعالیت درستی در حوزه پاسخگویی و اقتصادی کردن علوم داشته باشد.
دکتر ایرانبخش در پایان گفت: امروز ما آمدیم یک بازدید از دفتر انجمن کشت سلول و بافت در استان یزد(مستقر در واحد اشکذر) داشته باشیم.
تشکر می کنیم از آقای دکتر محمود دهقانی اشکذری، رئیس شعبه استان یزد که امکانات خوبی را اینجا مهیا کردند و در واقع زیرساخت های لازم در اینجا به وجود آمده و ان شاء ا… ما بتوانیم این استان را به عنوان یک هاپ مطرح کنیم در حل مسائل و اگر خدا بخواهد می خواهیم در درمان ناباروری از طریق تکنیک های نوین در حوزه کشت سلول و بافت وارد بشویم و در بحث بالینی بتوانیم مشکلات زوج های نابارور را حل کنیم.