اردوی جهادی بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر، در روستای میل سفید، یکی از روستاهای کم برخوردار و محروم شهرستان اشکذر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر هدف از برگزاری این اردو را شناسایی مشکلات روستاها برشمرد و گفت: محرومیت زدایی از مأموریت های بسیج است.
دکتر محمود دهقانی اشکذری افزود: بسیج اساتید تصمیم دارد برای رفع برخی مشکلات روستاها که در حوزه کاری دانشگاه است پیگیری و اقداماتی انجام دهد. وی از اعضای شوراهای اسلامی روستاهای میل سفید، خمسیان، دولاب و پناهکوه خواست درخواست ها و مشکلات روستاها را بیان کنند. راه دسترسی میل سفید به پناهکوه و فولاد آلیاژی و مرکز شهرستان، آب آشامیدن، اینترنت روستای پناهکوه و آنتن دهی تلفن همراه، بهسازی قنوات، اصلاح آمار سرشماری روستاها، پرداخت تسهیلات خود اشتغالی در راستای مهارت آموزی زنان خانه دار و توانمند سازی خانواده ها و سرویس رفت و برگشت به مرکز شهرستان از جمله مهمترین مطالبات شوراها بود.
در ادامه بخشدار خضرآباد با تقدیر و تشکر از حضور دانشگاهیان در روستا گفت: بخش محروم خضرآباد و روستاهای آن دارای مشکلات اساسی است که با همت و تلاش همه مسئولان و حمایت صنایع مستقر در منطقه قابل حل است. سید جواد حسینی نداشتن راه دسترسی مناسب، آب شرب باکیفیت، عدم وجود سرویس رفت و برگشت به مرکز شهرستان اشکذر، مهاجرت های بی رویه به دلیل عدم اشتغال در روستاها، عدم ایفای مسئولیت های اجتماعی صنایع و هم چنین آلودگی هوای ناشی از فعالیت صنایع را از جمله مهمترین مسائل، مشکلات و مطالبات مردم روستاهای بخش خضرآباد برشمرد و گفت: خوشبختانه در سال های اخیر، زیرساخت های توسعه بسیار خوبی مثل آب و گاز در بخش خضرآباد ایجاد شده ولی هنوز مشکلات زیادی وجود دارد که اگر برطرف شود شاهد مهاجرت شهرنشینان به روستاها خواهیم بود.
نماینده دولت در بخش خضرآباد اشکذر افزود: واگذاری زمین برای راه اندازی مجتمع نانوایی های روستای قوام آباد، واگذاری 15 هکتار زمین مجتمع دامداری های بین پناهکوه و خمسیان و آب رسانی و گازرسانی به روستای پناهکوه از جمله مهمترین اقدامات دولت در سال جاری بوده و خوشبختانه با توجه به تصویب مجلس، مشکل تغییر کاربری مزارع کشاورزی هم حل خواهد شد.
حسینی خواستار تعریض جاده یزد به خضرآباد، راه اندازی کارگاه های پرورش قارچ و بلدرچین، تعمیرکار ماشین و تلفن همراه برای اشتغال آقایان از محل تسهیلات بانکی صندوق کارآفرینی و آموزش مشاغل خانگی بانوان شامل قالی بافی، خیاطی، صنایع دستی و آرایشگری با همکاری دانشگاه و مرکز آموزش فنی و حرفه ای شد.
میل سفید، روستایی از توابع بخش خضرآباد شهرستان اشکذر در استان یزد است و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 95 دارای 117 نفر جمعیت است.